کربوکسی تراپی

صنعت زیبایی پزشکی روز به روز در حال پیشرفت و در تکامل است. به نوعی همیشه راه هایی برای مدرن کردن درمان های موفق قدیمی، برای بهره مندی از نگرانی های متعددی که تا به امروز برجسته هستند، می یابد. یک درمان پزشکی زیبایی بدون جراحی با تزریق دی اکسید کربن گازی زیر پوست به بافت زیر جلدی، از طریق سوزن است. در ادامه این مطلب با کارشناسان med118 همراه باشید.

کربوسکی تراپی

کربوکسی تراپی چیست؟

کربوکسی تراپی مخفف کاربرد کنترل شده دی اکسید کربن تصفیه شده در قسمت های مختلف بدن انسان با هدف بهبود گردش خون در بافت ها، بهبود خاصیت ارتجاعی پوست، کاهش رسوبات چربی موضعی و یا حتی بهبود اثر زیبایی پس از لیپوساکشن است. درمان دی اکسید کربن، فرآیندی است که در آن مقادیر کمی از Co2 به بدن یا به صورت سطحی زیر سطح پوست تزریق می شود. اعتقاد بر این است که مکانیسم اثر آن دوگانه دارد. اول، تزریق مکانیکی CO2 باعث تخریب سلول های چربی و قطع بافت همبند اطراف می شود. دوم، با تجمع CO2 در بافت ها، باعث گشاد شدن مویرگ ها و تحریک یک پاسخ التهابی می شود که رسوب کلاژن و سازماندهی مجدد را افزایش می دهد و در نهایت بافت و رنگ پوست را بهبود می بخشد. این فرآیند با ایجاد کمبود اکسیژن برای افزایش گردش خون و در نتیجه رساندن گلبول‌های قرمز تازه به ناحیه تحت درمان،  برای تحریک پاسخ بهبود زخم و جوان‌سازی پوست استفاده می‌شود. با افزایش خون جدید، مایع لنفاوی قدیمی و خون راکد را از ناحیه خارج می کند.

کربوسکی تراپی

مکانیسم اثر CO2

در بافت، دی اکسید کربن با مولکول های آب واکنش داده و اسید کربنیک مولکولی تشکیل می شود. این اسید pH بافت را کاهش می دهد. در اینجا، اثر بور وارد عمل می شود – هر چه PH کمتر باشد، پیوند بین هموگلوبین و اکسیژن ضعیف تر است. در حالی که کربوکسی تراپی استفاده می شود، آزاد شدن اکسیژن از هموگلوبین افزایش می یابد. علاوه بر این، در سطح pH  8/6 وکمتر، نفوذپذیری دیواره های مویرگی افزایش می یابد. در pH های 6، 5 و کمتر، انعطاف الیاف کلاژن افزایش می یابد، در حالی که سفتی آنها کاهش می یابد. سایر واکنش‌های شیمیایی شامل کاهش یون‌های کلسیم دو ظرفیتی و تقسیم اسید کربنیک به H+ a HCO3-  است که منجر به تشکیل هیدروژن کربنات کلسیم – Ca (HCO3)2، سدیم هیدروژن کربنات و کربنات هیدروژن پتاسیم (NaHCO3 و KHCO3 ) می‌شود.

مزایای کربوکسی تراپی

به عنوان یک واکنش، pH قلیایی می شود. که در نهایت منجر به اثر ضد درد و اسپاسمولیتیک می شود. تونوس شریان ها و مویرگ ها کاهش یافته و دمای پوست 1 درجه سانتی گراد افزایش می یابد. این اثر همراه با تغییر فعالیت پایانه‌های عصبی، تغذیه‌ نواحی تحت درمان را بهبود می‌بخشد. در همان زمان، اکسیداسیون چربی‌ها از سلول‌های چربی فعال می‌شود که به موجب آن برخی از نویسندگان بیان می‌کنند که اثر لیپولیتیک مستقیم روی سلول‌های چربی وجود دارد. CO2 باقیمانده توسط ریه ها بازدم می شود. سایر اثرات کربوکسی تراپی، اثرات کلی نیز شرح داده شده است. که منجر به اتساع عروق کرونر، برادی کاردی و کاهش فشار خون می شود.

سنت کربوکسی تراپی

استفاده از دی اکسید کربن در پزشکی و آب درمانی در واقع سنت طولانی دارد. کربوکسی تراپی بیش از 80 سال است. که وجود داشته و سابقه استفاده در آبگرم سلطنتی فرانسه را دارد. فواید شگفت‌انگیز از طریق آب‌های حرارتی غنی از دی‌اکسید کربن که به طور منظم حمام می‌کردند. واکنش‌های بهبود سریع‌تر زخم، افزایش گردش خون و بهبود بافت و انعطاف‌پذیری پوست را نشان دادند.

در زمان‌های قدیم، حمام‌ها با بخارات آتشفشانی و قطران گوگرد (مثلاً در اروپا در غارهای نزدیک ناپل) حمام می‌شدند. بعداً از دی اکسید کربن در ترکیب با سولفید هیدروژن استفاده شد. استفاده درمانی هدفمند از دی اکسید کربن تصفیه شده در سال 1720 در اسپا Pyrmont آغاز شد. با گذشت زمان، اسپاهای بیشتر و بیشتری شروع به استفاده از خدمات درمانی کردند. مانند Meiberg و Mariánské Lázně. در سال 1818 اولین انتشارات توسط پروفسور K. J. Heidler در مورد تأثیر مثبت به اصطلاح حمام گاز بر ارگانیسم انسان ظاهر شد.

تاریخچه کربوکسی تراپی، از درمان بیماری تا زیبایی

کربوکسی تراپی – تزریق دی اکسید کربن به صورت درمانی از سال 1932 به لطف بالنوتراپیست های مرکز اسپا رویات فرانسه در آب درمانی شناخته شده است. از آن زمان، استفاده از کربوکسی تراپی ، هر ساله افزایش یافته و از تأثیرات بزرگ این روش درمانی استفاده شده است. تزریق گاز مذکور عمدتاً برای درمان مشکلات مفصلی و اختلال در گردش خون در اندام تحتانی (بیماری ایسکمیک) و در پوست بیماران دیابتی و همچنین در برخی از بیماران مبتلا به بیماری‌های عروقی سیستمیک و بیماری‌های قلبی استفاده می‌شود.

این روش به طور گسترده در کنگره های جهانی که با پیری سروکار دارند و همچنین در بسیاری از کلینیک های مشهور متخصص در جوانسازی پوست به عنوان روشی که به وضوح حداقل تهاجمی است، به راحتی توسط بیماران قابل تحمل است و حداکثر اثرات را بدون خطر عوارض جانبی به همراه دارد، تبلیغ می شود. در اروپا، این روش موضوع تحقیقات دانشگاه سینا، ایتالیا، و مرکز میکروآنژیولوژی و میکروسیرکولاسیون دانشگاه میلان و پاویا، ایتالیا، و در کلینیک‌هایی در اتریش و مجارستان، جمهوری چک و اسلواکی است. این روش در بسیاری از کشورهای جهان (استرالیا، کره، سنگاپور و آمریکای جنوبی) ترویج و استفاده می شود.

کربوکسی تراپی

موارد مصرف زیبایی کربوکسی تراپی ناریا تک

بر اساس آخرین دانش، منطقی است که کربوکسی تراپی ناریا تک به تدریج در مرکز توجه متخصصان و افراد مشهور قرار گیرد که این روش درمانی را به روش های جوان سازی تهاجمی تر مانند لیزر، لیفت با نخ های طلا، لیفت صورت، ترماژ و غیره ترجیح می دهند. این روش جوانسازی برای مشتریانی که مایلند اثرات پیری را محدود کنند، علائم کشش را کاهش دهند، اثرات لیپوساکشن را تقویت کنند، سلولیت را درمان کنند یا به طور مستقیم به مناطق ران، باسن، شکم شکل دهند، محبوب است.

در درماتولوژی به وسیله کربوکسی تراپی ناریا تک زیبایی از اثر اتساع عروق همراه با اثر بر سازمان دهی مجدد کلاژن داخل پوستی استفاده می شود. این اثر خیلی زود قابل مشاهده است (معمولاً پس از دو جلسه، به عنوان مثال در یک دوره 7-14 روزه). توناژ پوست و همچنین پارامترهای زیبایی شناختی آن به وضوح بهبود می یابد. دی اکسید کربن برای درمان چانه، گردن، دکلته و شلی پوست در شکم، بازوها (حتی بعد از جراحی براکیوپلاستی) و قسمت داخلی ران ها به عنوان بخشی از کانتورینگ بدن و در شرایط پس از لیپوساکشن و برای درمان لیپوماتیک، ترک های پوستی، گلابلا، پنجه کلاغی، چین و چروک های ریز اطراف چشم و پلک های پایینی استفاده می شود.

موارد مصرف درمانی کربوکسی تراپی ناریا تک

برای یک متخصص پوست، کربوکسی تراپی یک روش درمانی است که در بیماران مبتلا به زخم های پا با بهبود ضعیف، در بیماران مبتلا به عوارض دیابت محیطی، در درمان اسکارهای هیپرتروفیک و کلوئید، زخم های جراحی بد التیام، بیماری رینود، موربوس برگر، آکروسیانوز، آکروسیانوز، هیلی استفاده می شود. پوست پس از استفاده از ایمپلنت های پوستی کربوکسی تراپی کربوکسی تراپی ناریا تک همچنین در درمان برخی از علائم پسوریازیس خمشی، به ویژه در ترکیب با روش های سنتی، در اسکلرودرمی محیطی، یا در آلوپسی دیفوزا و آلوپسی آره آتا موثر است.

کربوکسی تراپی ناریا تک

موارد منع مصرف

بیماری ایسکمیک شدید قلب، آمبولی حاد، ترومبوفلبیت و فلبوترومبوز، قانقاریا، نارسایی کلیوی، فشار خون بالا درمان نشده، سکته مغزی، بارداری، شیردهی، چاقی شدید (پس از کانتور کردن بدن)، بیماری عفونی حاد، تب و لخته شدن خون.

کربوکسی تراپی ناریا تک سمیت سیستمیک یا عوارض جانبی جدی را نشان نمی دهد، به جز یک درد مختصر و خفیف در ناحیه کاربرد. احتمال کبودی یک خطر مکرر است که به مصرف داروهای بیمار (مانند آسپرین و سایر داروهای ضد انعقاد) نیز بستگی دارد. قبل از شروع درمان، پزشک خود را از مصرف هر دارویی مطلع کنید.

تحقیقات در زمینه کربوکسی تراپی

در شهر ایتالیایی Siena یک انجمن بین المللی تأسیس شد. که با کربوکسی تراپی به روشی پیچیده سروکار داشت (G.I.S.C. )- گروه بین المللی علمی درمانی کربن دی اکسید. حوزه های تحقیقاتی GISC به بخش های زیر تقسیم می شود:

 • تعریف واضح مکانیسم عمل
 • بهینه سازی روش شناسی
 • تعریف زمینه های احتمالی استفاده
 • جمع آوری اطلاعات به منظور تشریح دستورالعمل های کاربردی دقیق
 • مطالعه پتانسیل کربوکسی تراپی در ترکیب با سایر تکنیک ها (مانند تکنیک های جراحی و پوست)

نحوه کار دستگاه کربوکسی تراپی ناریا تک

گاز تحت فشار 2.5 تا 3.5 بارجریان می یابد. پارامترهای جریان گاز بر حسب میلی‌لیتر/دقیقه و حجم کلی بر حسب میلی‌لیتر بسته به نشانه و مکان استفاده به‌صورت جداگانه انتخاب و تنظیم می‌شوند. تزریق با استفاده از سوزن مزوتراپی 30G انجام می شود. که ممکن است طول آن 4، 12 یا 13 میلی متر باشد. تزریق گاز با استفاده از پدال پا کنترل می شود.

زاویه تزریق از اهمیت بالایی برخوردار است. در کاربرد سطحی زیر جلدی زاویه 30 درجه است. بالارفتن بافت قابل مشاهده است. که برای درمان مشکلات پوستی صورت و دکلته و بهبود ظاهر ترک‌ها استفاده می‌شود.

در کاربرد عمیق‌تر داخل پوستی گاز، زاویه تزریق 45 درجه است. که به موجب آن از این نوع کاربرد برای کاهش بافت چربی استفاده می‌شود.

تعداد جلسات کربوکسی تراپی ناریا تک

پروتکل‌های کربوکسی‌تراپی از بیمار به بیمار دیگر متفاوت است. بسته به وسعت محل های درمان، یک جلسه بین 20 تا 40 دقیقه طول می کشد. به طوری که حجم کل دی اکسید کربن اعمال شده. به 50-5 میلی لیتر روی صورت می رسد (در فیزیوتراپی حجم های بیشتری تزریق می شود. حدود 20-200 میلی لیتر در هر جلسه). در تنه و اندام ها حجم از 200 تا 1000 میلی لیتر است. لازم است از مصرف آن در رگ ها اجتناب شود یا حذف شود زیرا باعث ایجاد هماتوم می شود.

لازم است بیمار را از این واقعیت آگاه کرد که پس از یک جلسه اثر آن چنان که ممکن است غیرواقعی انتظار داشته باشد عالی نباشد. تکرار مصرف یک یا دو بار در هفته ضروری است. با این حال، اکثر بیماران یک اثر مثبت و تغییر در پارامترهای زیبایی پوست را بعد از جلسه اول یا دوم گزارش می کنند. در فرم دهی بدن به عنوان مثال تنه، شکم، بازوها و ران ها اثرات آن پس از 6 تا 8 جلسه قابل مشاهده است. تعداد کل جلسات در آن محل‌ها معمولاً با 10 جلسه شروع می‌شود.

اندیکاسیون های پوستی معمولاً به تعداد جلسات بیشتری نیاز دارند. در تجربه ما، اثرات مثبت در درمان زخم، پسوریازیس خمشی و آلوپسی بعد از 15 تا 30 جلسه قابل مشاهده است.

اثرات کربوکسی تراپی در طول درمان

درمان دی اکسید کربن یک درمان نسبتاً بدون درد است. که بستگی به محل و اندازه ناحیه تحت درمان دارد. به طور کلی هر چه ناحیه بزرگتر باشد، CO2 بیشتری مورد نیاز است که می تواند درمان را کمی ناراحت کننده کند. مناطق بزرگتر اغلب به نقاط ورودی بیشتری نیاز دارند تا درمان برای بیمار راحت تر شود.

ناحیه مورد نظر استریل می شود، سپس یک سوزن کوچک که به دستگاه متصل می شود. و CO2 را از طریق یک آستر حمل می کند، سپس مستقیماً زیر سطح یا داخل پوست وارد می شود. زمانی که سوزن پوست را سوراخ می‌کند، می‌توان انتظار داشت که یک سوزش کوچک ایجاد شود و با عبور Co2 از آن، احساس سوزش شدید و سردی احساس می‌شود که بلافاصله پس از برداشتن سوزن از ناحیه، محو می‌شود و کاملا قابل تحمل است. پس از درمان به دلیل افزایش گردش خون، پوست احساس گرما می‌کند.

حداقل درد همراه با خود تزریق (کنترل شده و بسیار گذرا)، ترک در زیر پوست (در عرض 1 ساعت برطرف می شود و دلیلی برای قطع مصرف ندارد)، یخ زدگی، سوزش، خارش (در عرض چند ثانیه برطرف می شود). کشش بسیار خفیف در پوست (از آنجایی که CO2 به بافت نفوذ می کند)، تورم در عرض چند ثانیه برطرف می شود.

اثرات کربوکسی تراپی بلافاصله پس از استفاده

موج گرما، خارش و احساس سوزش (اثر ضد درد CO2، بر دپولاریزاسیون غشاهای عصبی). این احساسات معمولاً برای مدت زمان بسیار محدودی باقی می مانند. موج گرمای ناشی از اتساع عروق در حدود 10-20 دقیقه فروکش می کند. تنها در افراد بسیار حساس است که این احساسات تا 24 ساعت پس از مداخله ادامه می یابد. اگر گهگاه به رگ ضربه وارد شود، هماتوم یا اکیموز (5٪ از همه موارد) رخ می دهد. ادم پلک ممکن است تا 4 روز ادامه داشته باشد.

مراقبت های بعد از کربوکسی تراپی

کربوکسی تراپی به دلیل اینکه یک درمان ایمن و کم تهاجمی برای جوانسازی و بازسازی کیفیت پوست است، در سراسر جهان محبوبیت پیدا کرده است. مقدار کمی کبودی را می توان در اطراف چشم یا قسمت های بزرگتر بدن تجربه کرد که معمولاً در عرض یک هفته محو می شوند.پس از درمان کربوکسی تراپی باید چند چیز را انتظار داشت مانند قرمزی خفیف پوست و احساس سوزش خفیف. کبودی و پف کردن بسیار رایج است، اما در عرض یک هفته پس از درمان محو می شود. از آنجایی که گاز Co2 دارای خواص ضد باکتریایی است و اندازه نقطه ورودی بسیار کوچک است و احتمال عفونت پس از درمان را محدود می کند. توصیه می شود از آرایش روی ناحیه خودداری کنید. و 6 تا 8 ساعت بعد از درمان از حمام کردن خودداری کنید زیرا مواردی وجود داشته است. که Co2 از ناحیه در معرض قرار گرفتن فرار کرده است.

استفاده ترکیبی از کربوکسی تراپی و PRP در ناحیه اطراف چشم

کربوکسی تراپی ناریا تک ممکن است با تعدادی از تکنیک های دیگر از جمله مزوتراپی، لایه برداری سطحی، میکرودرم ابریژن، جوانسازی نوری، پی آر پی و غیره ترکیب شود. لازم به ذکر است که به عنوان مثال در ترکیب با سم بوتولینوم ممکن است (نه همیشه) اثرات سم بوتولینوم کاهش یابد. در برخی از پارامترها – مانند جوانسازی برخی از نواحی صورت، اثرات و ایمنی استفاده از دی اکسید کربن بر کاربرد سم بوتولینوم برتری دارد. در ترکیب با PRP می توان به اثرات عالی دست یافت.

قبل از کربوکسی تراپی، می توان از خنک کننده بهینه (IceCooler®pro) در بیماران حساس استفاده کرد. IceCooler®pro یک سیستم پیچیده، فوق‌العاده مؤثر و ساده است. که در مطب یا مراقبت‌های خانگی قابل استفاده است.

پس از اولین مصرف کربوکسی تراپی ناریا تک در ناحیه اطراف چشم، ممکن است ادم ایجاد شود، اما در عرض 10 دقیقه برطرف می شود. سوزن در فاصله 1.5 تا 2 سانتی متری از گوشه خارجی چشم، بسیار سطحی، با زاویه 30 درجه وارد می شود. 2 تزریق دیگر در هر 2 سانتی متر انجام می شود. با وجود ادم، بیمار دردی احساس نمی کند، ابتدا یک طرف کاملاً درمان می شود. و سپس روی گلابلا و پیشانی و پس از آن روی گونه ها ادامه داده می شود. تا زمانی که درمان کل صورت به پایان برسد، هیچ ادمی در ناحیه اطراف چشم باقی نمی ماند.

در پوست سبوره ابتدا ناحیه اطراف چشم با پی آر پی درمان می شود، 2 جلسه به فاصله 14روز. در اطراف گوشه بیرونی چشم PRP روی چین و چروک ها اعمال و از ماساژ ملایم و ماسک پی آر پی استفاده می شود.  اگر کربوکسی تراپی با پی آر پی در ناحیه دور چشم ترکیب شود، نواحی تحت درمان را می توان با IceCooler®pro خنک کرد.

مزایای کربوکسی تراپی

درمان دی اکسید کربن چندوظیفه ای است. تقریباً تمام قسمت های بدن را می توان با کربوکسی تراپی درمان کرد: مو، ناحیه چشم (برای کاهش سیاهی دور چشم)، نواحی تحت تأثیر سلولیت، برای کاهش جای زخم، ترک های پوستی و بافت چربی. به طور مشابه، کربوکسی تراپی چین و چروک صورت را به حداقل می رساند. کربوکسی تراپی ناریا تک باعث افزایش میکروسیرکولاسیون و نوسازی سلولی پوست می شود. به همین ترتیب تولید کلاژن را فعال می کند.

در اندیکاسیون های کافی، این روش کاملاً همه کاره، بی خطر، فیزیولوژیکی، انتخابی و حداقل تهاجمی به نظر می رسد و طیف درمانی بسیار وسیعی را پوشش می دهد. مزایای کربوکسی تراپی ناریا تک عبارتست از:

 • ایمن برای انواع پوست
 • امکان درمان چندین ناحیه در هر جلسه درمانی.
 • سریع و نسبتاً بدون درد
 • برای بهترین نتیجه می توان با سایر روش های درمانی ترکیب کرد.
 • کاهش سلولیت و بافت چربی
 • افزایش حجم مو
 • چین و چروک را به حداقل می رساند
 • کاهش سیاهی زیر چشم
 • اسکارها و علائم کشش را کاهش می دهد
 • با پسوریازیس مبارزه کنید.

 

نکاتی که باید در مورد درمان کربوکسی تراپی در نظر گرفت

 • در برخی موارد بی حسی موضعی ضروری است.
 • تعداد جلسات: برای درمان ترک های پوستی بین 3-4 جلسه نوسان دارند.
 • در 12-24 ساعت بعد ورزش نکنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
مشاوره