کربوکسی تراپی از جدیدترین و منحصربه فردترین متدهای درمانی جوانسازی پوست می باشد. قدمت این نوع درمان به دهه سی ام قرن نوزدهم میلادی بر می گردد. فرانسوی‌ها برای اولین بار دریافت اند که حمام کردن یا شنا کردن در آبی که درصد بالایی از گاز دی اکسید کربن دارد، موجب بهبودی سریع‌تر زخم‌ها و آسیب‌های پوستی می‌شود. و در گذر زمان با پیشرفت روزافزون تکنولوژی برای اولین بار در فرانسه در دهه نود میلادی از دستگاه کربوکسی تراپی برای این روش درمانی رونمایی شد. در ضمن از این روش در دهه پنجاه میلادی برای درمان بیماری های عروقی ناشی از خونرسانی ضعیف توسط جراحان قلب نیز استفاده شد.

کربوکسی تراپی

در مورد کربوکسی تراپی بیشتر بدانید:

از اصلی ترین متد این روش درمانی می توان به تزریق گاز دی اکسید کربن اشاره کرد. اکثر زنان با بالا رفتن سن به فکر زیبایی و جوانی پوست خود می باشند تا بتوانند شادابی و زیبایی سنین جوانی را بازگردانند. این نوع روش درمان به دلیل استفاده از دی اکسید کربن در واقع نوعی درمان طبیعی بوده که در واقع دی اکسید کربن به صورت طبیعی در بدن همه انسانها وجود دارد و با تزریق دی اکسید کربن ، متابولیسم بدن این مورد را کمبود اکسیژن تلقی کرده و در نتیجه به خونرسانی بیشتر در آن ناحیه کمک می کند افزایش خون رسانی باعث افزایش رسیدن مواد مغذی به ناحیه مورد نظر  پوست شده و در نتیجه باعث شروع ترمیم سلولی و جوانی پوست میشود. از ویژگی این نوع درمان به غیر تهاجمی بودن آن می توان اشاره کرد. روش کار این نوع درمان با تزریق دی اکسید کربن به ناحیه مورد نظربوده هر چند که این گاز نیز به صورت طبیعی در بدن انسان وجود دارد.

ولی وقتی گاز دی اکسید کربن بیش از مقدار طبیعی باشد بدن را مجبور به واکنش و دفع آن کرده و ورود این گاز سیستم خونرسانی را تحریک می کند همچنین  بدن انسان وضعیت را به منزله کمبود اکسیژن تلقی می کند در نتیجه با استفاده از حرکت خون در رگها شرایط فوق را کنترل می کند. پاسخ بدن به این شرایط , ارسال اکسیژن به آن ناحیه و افزایش دادن کلاژن می باشد. در واقع Carboxytherapy یک روش بسیار ساده  بوده و زمان درمان بین 15 الی 30 دقیقه طول می کشد. این زمان برای کسانی که به دنبال درمان به زمان کمی نیاز دارند بسیار مناسب است ولی براساس تجارب , تعداد جلسات 7 الی 20 جلسه بوده و این درمان در هفته بیشتر از 2 بار تکرار نمی شود.

کربوکسی تراپی

قبل درمان کربوکسی تراپی چه اقدامی باید کرد:

 

قبل از شروع این درمان نیاز به اقدام خاصی نمی باشد.فقط قبل از شروع کار باید نظافت کامل پوستی رعایت شده  و از نوشیدن الکل خودداری شود در برخی مواقع متخصص پوست نیازی به گرفتن آزمایشاتی دارد که قبلا شروع درمان به اطلاع بیمار خواهد رساند. علت عدم مصرف الکل نیز رقیق شدن خون می باشد و رقیقی خون کبودی بعد از درمان را بیشتر می کند. در کربوکسی تراپی چون نیازی به بیهوشی نمی باشد از نوع عمل های جراحی محسوب نمی شود و به همین دلیل استقبال از این نوع درمان در جهان بسیار محبوب واقع شده است. به عنوان نمونه درمان سلولیت توسط این متد یکی از بهترین درمان ها می باشد.

کربوکسی تراپی

بیشتر بدانید : چه کسانی نباید از کربوکسی تراپی استفاده کنند ؟

پس از این درمان چه مواردی باید رعایت شود:

 • بهتر است تا یک روز بعد انجام آن از شنا کردن و استحمام جلوگیری شود.
 • از گذراندن زمان زیاد زیر نور خوشید خودداری شود.
 • در صورت داشتن فعالیت ورزشی حتما با پزشک متخصص هماهنگی انجام شود.
 • بهتر است در زمان بارداری از این  روش درمانی استفاده نشود.
 • معاینات لازم پس از انجام این روش درمان انجام شود.
 • از حرکت یا ماساژ قابل توجه در ناحیه تحت درمان خود داری کنید مگر با دستور پزشک
 • قرص ها و کرم های تجویز شده توسط پزشک باید به صورت منظم مصرف شود.
 • در ضمن تا 4 ساعت پس از درمان ,محل درمان را در مقابل آب سرد قرار ندهید.

کربوکسی تراپی

تعداد جلسات احتمالی براساس نوع درمان :

 • برای از بین بردن چربی های موضعی اکثرا بین 8 تا 10 جلسه بوده , که هر هفته یک جلسه کافی می باشد. همچنین ممکن است پس از درمان کامل سالانه چند جلسه برای تثبیت نیاز باشد.
 • برای پوست پرتقالی یا سلولیت 10 تا 12 جلسه ممکن است کافی باشد. این جلسات اکثرا در فواصل 1 تا 2 هفته ای می باشند.
 • برای ترک های پوستی نسبت به مقدار ترک اکثرا 8تا 13 جلسه درمانی نیاز می باشد.
 • برای سیاهی های زیر چشم اکثرا 8تا 10 جلسه که در فواصل 2 هفته یکبار می باشد.
 •  پر استفاده ترین مورد که جوانسازی پوست می باشد بین 4 تا 15 جلسه بوده که فواصل درمانی آن 3 یا 4 هفته یکبار می باشد.

بیشتر بدانید : کربوکسی تراپی بهتر است یا بوتاکس؟

طول درمان کربوکسی تراپی :

در این روش درمانی ناحیه ای که نیاز به درمان دارد طول زمانی متغیری داشته که برای نمونه برای بدن هر دو هفته یکبار و برای ناحیه صورت یک باردر ماه می باشد. در کل تعداد جلساتی که بیمار تحت درمان است متناسب با ناحیه ای که  مورد درمان صورت می گیرد متفاوت می باشد.

پس با این حساب تعداد جلسات این نوع درمان نسبت به مشکل بیمار تعیین می شود ولی درکل اکثر تعداد جلسات درمانی بین 6 تا 12 جلسه یا فاصله های دو و یک هفته ای خواهد بود. در برخی از درمانها به جهت تثبیت شرایط درمان,  یک جلسه کربوکسی تراپی برای چند سال تکرار می شود.

کربوکسی تراپی

 درمان تیرگی دور چشم با روش تزریق گاز دی اکسید کربن:

مهمترین عاملی که باعث سیاهی زیر چشم می شود احتقان خون مویرگی است که به دلیل های گوناگونی پلک زیر چشم می تواند پر خون شود. به همین دلیل اشک انسان از پلک ها وارد بینی می شود ولی ممکن است به دلیل آلرژی های فصلی – احتقان مزمن – شکستگی بینی و یا انحراف بینی تخلیه اشک درست عمل نکند و سرعت حرکت خون در پلک را پایین آورده و همچنین اکسیژن وارد شده در ان ناحیه را  پایین آورده و باعث کبودی زیر چشم شود. با کربوکسی تراپی و وارد کردن گاز دی اکسید کربن سرعت جریان خون افزایش پیدا می کند و  لایه کلاژن پوست جوان تر می شود. و این عمل موجب که رنگ تیره زیر چشم به رنگ صورتی نزدیک به پوست نزدیک شده و حداقل تاثیر این عمل تا 6 ماه باقی می ماند.

——-

در این نوع درمان که دستگاه مخصوص یک سوزن بسیار ریزی دارد  در چند ناحیه از دور چشم گاز گاز دی اکسید کربن رو به لایه های زیرین پوست وارد می کند از مزایای این روش درمان بدون درد می باشد و از نوع درمان های سرپایی محسوب می شود که بالا فاصله پس از اتمام درمان می تواند به زندگی طبیعی خود بازگردد و تنها عارضه می تواند ورم محل درمان باشد . لی ورم و بادی مورد نظر اکثر از 24 تا 48 ساعت بسیار کمتر خواهد شد. در واقع تکنیک کربن دی اکسید تراپی بهترین نوع درمان و اثر بخش ترنی درمان حال حاضر در دنیا می باشد. فعلا مشخص نمی باشد که در سال های  آینده درمان های ساده تر و موثر تر برای این بیماری پوستی یافت شود ولی فعلا با این روش با تمدید درمان به به بهترین شکل ممکم می توان زیبایی را به چهره بازگرداند.

کربوکسی تراپی

درمان سلولیت با کربوکسی تراپی:

یکی از مهم ترین استفاده ها از این روش درمانی , درمان سلولیت پوستی زنان می باشد. در ضمن دستگاه کربوکسی تراپی برند مدایون Medaion یک دستگاه بسیار مناسب برای این نوع درمان می باشد. سلولیت ها در واقع برآمدگی چربی ها بر روی باسن و ران زنان می باشند. که متاسفانه بیش از 90 درصد زنان در سنین بالاتر به این برآمدگی ها دچار می شوند. در واقع این بیماری به دلیل ساختار پوست ضخیم مردان بسیار نادر می باشد. پوست نازک زنان باعث ایجاد سلولیت ها می شود. این بیماری علاوه بر پوست زنان می تواند به دلایل تغییرات هرمونی و لابه های چربی های بیشتر به وجود بیاید.

اکثر زنان برای درمان سلولیت ها از کرم و یا استفاده از ماساژ غدد لنفاوی استفاده می کنند که متاسفانه این نوع درمان ها نتایج قابل قبولی ندارند. دلیل آن نیز عدم اصلاح زیر بنایی فیزیولوژیکی , این نوع مشکلات پوستی رو درمان نمی کند. گردش خون و آسیب های پوست در زمینه کلاژن سازی را بهبود نخواهد داد. بهترین درمان سلولیت کربن دی اکسید تراپی می باشد.

در کشور برزیل از این درمان به عنوان زیبایی شناسی بعد از لیپوساکشن در قسمت بالای زانو برای از بین بردن رسوب های چربی کاربرد داشت. در واقع در کربوکسی تراپی به بافت های بدن ضرری وارد نمی شود و فقط سلول های چربی توسط گاز وارد شکسته می شود و مشکل عصبی برای بیمار نخواهد داشت. در اینن روش علاوه بر اینکه چربی های از بین می رود به بازسازی کلاژن ها نیز کمک شایانی خواهد شد. که به صاف شدن و ضخیم شدن پوست بانوان کمک شایانی خواهد کرد. به همین دلیل بهترین درمان برای این کار همین روش در دنیا شناخته می شود.

درمان استرچ مارک یا ترک های پوستی:

اکثر متخصصان پوستی بر این باورند که بیشتر استرچ ماترک در اثر افزایش سریه سایز در نقطه های مختلف بدن بود می اید و درواقع لاغری و یا چاقی سریع عامل این نوع مشکلات پوستی می باشد. ولی در زنان بزرگ شدن شکم در دوران بارداری عامل اصلی این مشکلات پوستی می باشد پس می توان کشش پوست از مهم ترین دلایل ترک های پوستی به حساب می آید. تغذیه اشتباه و سبک غلط زندگی از دیگر علل این نوع ترک های پوستی می باشد. در این روش درمان با تزریق گاز زیر پوست به نواحی هدف سرعت حرکت خون برای افزایش اکسیژن بیشتر می شودو بافت های ان مناطق را از جالت شد شدگی و افتادگی خارج می کند.

کربوکسی تراپی ترک پوستی به معنی تزریق گاز دی اکسید کربن در نواحی آسیب دیده است. در این حالت زیر پوست هدف اصلی به شمار می رود. اگرچه بسیاری از افراد این روش درمانی را برای ترک پوستی انجام می دهند اما بافت هایی از بدن که دچار شل شدگی و افتادگی هستند نیز از این طریق درمان می گردند.

حاملگی از مهم ترین مواردیست که باعث پدید آمدن ترک های پوستی می گردد و لذا برخی کربن دی اکسید تراپی ترک پوستی را بعد از دوران بارداری ضروری می دانند. همچنین افزایش ناشی از چاقی در باسن و ران نیز این خطوط را پدید می آورد که در نتیجه ی آن کربوکسی تراپی ترک پوستی را می توان برای آن استفاده نمود. تعداد جلسات درمانی در این روش بسته به ناحیه ی بدن متفاوت است و تشخیص آن توسط پزشک متخصص انجام می شود.

کربوکسی تراپی

درمان آلوپسی (ریزش مو ):

ریزش مو یا همان آلوپسی در واقع الگوی طاسی ژنیتیکی می باشد. عامل این بیماری افزایش هورمون مردانه در اصطلاح (dht) می باشد. این بیماری با اینکه بیشتر آقابان را درگبر می کند ولی در برخی از خانم ها نیز دیده می شوند.

برای حل این مشکل درمان های متفاوتی وجود دارد یکی از درمان های ترکیبی که برای این مشکل انجام می شود انجام کربوکسی تراپی می باشد در این نوع درمان که با افزایش سرعت خون رسانی و افزابش ورود اکسیژن بهبود چشمگیری نه تنها در رشد مو دیده می شود بلکه ماندگاری بالای نتایج را شاهد خواهید بود. درمان ترکیبی با غلظت بالای ماینوکسیدیل و کربوکسی تراپی می تواند به بهبود رویش مجدد مو در افراد با ریزش موی آندروژنتیک کمک شایانی خواهد کرد. از ویژگی های این درمان بدون درد بدون قسمت سر بیماران می باشد.

کربوکسی تراپی

کربوسی تراپی برای لاغری:

این متد درمانی در واقع یک از بهترین ها برای لاغری می باشد. در این روش با تزریق گاز co2 به ذخایر چربی در نواحی از بدن , این گاز به تسید کربنیک تبدیل می شود و اسید کربنیک این .یژگی را دارد که سلول های چربی را آزاد و یا در خود حل کند. از ویژگی های این متد درمانی در لاغری سادگی ان می باشد. پزشک معالج پس از بررسی ناحیه ای از بدن بیمار که نیاز به لاغری دارد دی اکسید کربن را با یک سوزن ریز به آن ناحیه وارد می کند.در این متد هر جلسه ی درمانی حدود 15 دقیقه طول می کشد. و بیمار برای این درمان نیاز به هیچ گونه بی حسی و بیهوشی ندارد. و از همه مهم تر دروه نقاهت پس از درمان ندارد. و به راحتی می توانید به کارهای روزمره خود برسید.

بیمارانی که برای درمان لاغری از این متد درمانی استفاده می کنند ممکن است در زمان درمان احساس فشار در ناحیه درمان بکنند. که این نوع فشار دقیقا مانند گرفتن فشار خون توسط پزشک باشد. دلیل این فشار تزریق گازی که در حال پخش شدن در ناحیه درمان می باشد. و ممکن است در ناحیه درمان احساس گزگز و گرمی نیز داشته باشد.در ضمن ممکن است این اثرات تا 24 ساعت باقی بماند. دلیل ان نیز این گاز تا 24 ساعت طول می کشد که درمان خود را به پایاین برساند.

کربوکسی تراپی

چه کسانی نمی توانند از این روش درمان استفاده کنند:

برخی از افراد به دلیل داشتن بیماری ها نیاید از این نوع درمان استفاده کنند.

 • بیمارانی که دیالیز می کنند
 • اشخاصی که میتلا به نارسایی کلیه هستند
 • بیمارانی که پس از همل جراحی در محل عمل خون مشاهده می شود.
 • بیمارانی که فعلا به دلیل سرطان شیمی درمانی می شوند.
 • بیمارانی که به کم خونی شدید مبتلا می باشند.
 • خانم های حامله (باردار)
 • اشخاصی که سرطان دارند.
 • بیماران مبتلا به صرع یا مشکلات مغزی
 • بیماران مبتلا به گلوکم

بیشتر بدانید : کربوکسی تراپی واژن چیست ؟

آیا این درمان عوارضی نیز به همراه دارد؟

این نوع درمان که از نوع درمان های غیر تهاجمی به حساب می آید. و گاز تزریق شده در این درمان یک گاز که به صورت طبیعی در بدن همه ما وجود دارد. این درمان به طور کلی عوارضی ندارد. کبودی و درد بسیار خفیف در ناحبه تزریق گاز دی اکسید کربن تنها عوارض کوتاه مدت این درمان می باشد. اکثر با گذشت چند ساعت و یا کمتر از جند روز به طور کلی بهبود پیدا می کند.

سوالات متداولی که اکثرا قبل از این نوع درمان پرسیده می شود؟

در زیر به سوالات که اکثرا قبل از این درمان به ذهن بیماران می رسد پاسخ میدهیم.

کربوکسی تراپی در کل برای درمان چه موارد قابل اجراست؟

بیشتر بخوانید: عوارض جانبی کربوکسی تراپی

علاوه بر مواردی که در بالا اشاره شد و اصلی ترین موارد استفاده از این روش درمان می باشد می توان مشکلات زیر را نیز درمان کرد.

 •  رفع لک های صورت
 • بهبود غبغب
 • رفع اکثر سلویت ها
 • پسوریازیس (صدفک)
 • سندروم رینود
 • چین و چروک های صورت
 • ریزش مو و یا در اصطلاح آلوپسی
 • رخم های عروقی و با پوستی
 • درمان تیرگی و پف های دو چشم
 • درمان جایگزین لیپوساکشن برای کاهش موضعی چربی
 • بهبود ایسکمی اندام تحتانی
 • بهبود اگزماهای عود کننده
 • درمان و بهبود اسکارهای ناشی از آکنه جراحی و سوختگی
 • بهبود خط خنده و برطرف کننده خطوط ریز دهان
 • مکمل و بهبود خطهای لیپوساکشن
 • درمان شلشدگی و افتادگیهای پوست
 • بهبود اختلالات نعوظ به دلیل مسائل عروقی ریز

هزینه و زمان و ماندگاری درمان:

متاسفانه به دلیل تورم سالانه در ایران نمی توان هزینه ثابتی را در این روش درمان اشاره کرد. ولی با این همه هزینه این روش درمان از دیگر روش های درمان مشابه هزینه پاینتری دارد . ولی قیمت ها متناسب با پزشک معالج , ناحیه درمان و تعداد جلساتی که نیاز می باشد متغییر می باشد. بهتر است قبل از هر کار با کلینیک مورد نظر در مورد شرایط درمان در تماس باشد. اکثرا زمان درمان با دستگاه کربوکسی تراپی بسیار کم می باشد. و بین 15 دقیقه تا نیم ساعت متغییر می باشد. ماندگاری با این درمان نسبت به ناحیه درمان متفاوت می باشد ولی به طوذ میانگین تا 6اه حداقل این نوع درمان ماندگاری دارد. و بهتر است برای تثبیت این درمان 6 ماه یکبار تکرار شود.

گاز دی اکسید کربن سمی است؟ و شرایط و مقدار تزریق:

این گاز یک گازی می باشد که به صورت طبیعی در بدن تولید می شود و این گاز حاصل متابولیسم بدن که وارد سیستم خون رسانی شده و توسط ریه ها دفع می شود. پس در نتیجه این گاز یک گاز ضروری غیر سمی می باشد. بهترین دستگاه برای تزذیق برند مدایون می باشد. برای استفاده از این دستگاه یک کپسول دی اکسید کربن به دستگاه وصل شده و پزشک معالج توسط یک سوزن باریک گاز مورد نظر را به لایه زیرین پوست تزریق می کند. در ضمن نوع تزریق بسیار سطحی می باشد. مقدار تزریق نیز نسبت به ناحیه درمان متفاوت می باشد . اگر دستگاه مورد نظر از برند مدایون سری s باشد به صورت اتوماتیک گاز خروجی را تنظیم خواهد کرد.

کربوکسی تراپی

مزایا و معایب کربوکسی تراپی نسبت به دیگر درمان ها:

در این روش درمانی به دلیل تزریق گاز co2 که یک گاز طبیعی می باشد و این کار برای تولید اکسیژن بیشتر در آن ناحیه انجام می شود خطری برای بیمار ندارد . در واقع این نوع درمان یک درمان غیر تهاجمی منحصر به فرد می باشد . مخصوصا نسبت به دیگر روشهای درمانی مانند تزریق ژل و بوتاکس دلیل آن نیز هیچ حساسیت و عوارضی ناشی از این درمان برای بیمار به وجود نمی آید.

از دیگر مزایای این درمان بدون درد بود و انجام  سریع درمان (وقت گیر نبودن ) می باشد که  می تواند منحصر به فرد باشد. از دیگر ویژگی های این متد درمان طیف وسیعی از بیماریها و مشکلات پوستی می باشد. در ضمن به دلیل بدون درد بودن این درمان نیاز به بی هوشی نمی باشد.این نوع روش درمان معایب خاصی ندارد و فقط بهتر است برای نتیجه عالی از این درمان نسبت به ناحیه درمان – این متد در سالهای بعد تکرار شود. و برای ماندگاری بیشتر جلسات به صورت منظم انجام شود.

در انتها:

کربن دی اکسید تراپی یکی از بهترین روش های درمانی است غیر تهجمی محسوب می شود در این روش درمانی با تزریق گاز دی اکسید کربن به نواحی مختلف بدن سرع خون رسانی و ورود اکسیژن به آن منطقه بیشتر می شود. این روش درمان که به عنوان یکی از بهترین و ساده ترنی و کم هزینه ترین روش درمان مشکلات پوستی در جهان شناخته می شود.

اکثر افرادی که وارد دهه چهارم زندگی خود می شوند، این امکان را دارند که این عمل را انجام دهند، همچنین افراد با سن های بالاتر نیز امکان بهره مندی از این عمل را دارند. البته لازم به ذکر است افرادی که در دوران جوانی این فرآیند را در پی می گیرند، تاثیرات دوران پیری در آن ها بسیار کمتر از افرادی خواهد بود که هیچ اقدامی نکرده اند.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

سایت محافظت شده می باشد.
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید